‘We sturen niet alleen op cijfers, maar ook op impact’
Bij Turien & Co. gaan winst en waarden hand in hand. COO Björn Jalving over maatschappelijk verantwoord ondernemen, technologie en de kracht van samenwerking met het intermediair.
Turien & Co. is geen doorsnee speler in de verzekeringsmarkt. Als assuradeur én verzekeraar heeft het Alkmaarse bedrijf een bijzondere positie: het combineert de slagkracht van een volmachtpartij met de autonomie van een eigen verzekeraar. Maar volgens Chief Operating Officer Björn Jalving ligt de echte kracht in de manier waarop Turien zijn partners – de adviseurs – betrekt bij die ontwikkeling. “We willen de menselijke maat behouden, ook in een digitale wereld.”
B Corp: maatschappelijk verantwoord ondernemen verankeren
Turien & Co. en zustermaatschappij Ansvar zijn de eerste Nederlandse B Corp-gecertificeerde assuradeur cq verzekeraar. Dat keurmerk bevestigt dat winst niet het enige doel is, maar dat ook mens, milieu en maatschappij meetellen in alle bedrijfsbeslissingen. Voor Jalving is het een logisch gevolg van de koers die het bedrijf al jaren vaart. “We waren trots op de stappen die we hadden gezet, maar B Corp hielp ons om te toetsen of duurzaamheid écht overal in het bedrijf is verankerd. Het dwingt je om ook zaken expliciet vast te leggen die je vanzelfsprekend vindt, zoals goed personeelsbeleid of een ethisch inkoopbeleid. Voor ons is het vooral een middel om onze duurzaamheidsstrategie te borgen, niet om onszelf een groen label te geven.”
De certificering helpt bovendien om het gesprek aan te gaan met andere bedrijven over maatschappelijk verantwoord ondernemen. Jalving verwacht dat dit in de toekomst ook helpt bij het aantrekken van nieuw talent. “Voor jonge professionals draait het niet alleen meer om salaris of een hip kantoor. Ze willen daarnaast betekenisvol werk doen en verbinden. Dat sluit perfect aan bij de waarden die wij belangrijk vinden.”
Innovatie met oog voor de adviseur
Naast maatschappelijk verantwoord ondernemen is technologie een tweede pijler onder de strategie. De afgelopen jaren investeerde het bedrijf fors in nieuwe portalen en systemen, met één duidelijk uitgangspunt: gebruiksgemak voor de adviseur. “We hebben geleerd dat IT niet alleen over interne efficiëntie gaat,” zegt Jalving. “Onze scrumteams ontwikkelen portalen vanuit de visie: ‘Prettig en eenvoudig online verzekeringszaken regelen. Dat klinkt simpel, maar vergt veel van je architectuuur. We willen dat adviseurs moeiteloos kunnen werken, niet dat ze zich moeten aanpassen aan onze processen.”
Een goed voorbeeld is het Financial Lines Portaal, dat hoog scoort in tevredenheidsonderzoeken. Ook het nieuwe inkomensportaal, waarin werkgevers via een salariskoppeling direct gegevens kunnen delen, levert grote tijdswinst op. De verbeteringen blijven niet onopgemerkt: in de DFO Awards werd Turien dit jaar eerste in de categorie Schade Zakelijk en tweede bij Schade Particulier. Tegelijkertijd benadrukt Jalving dat de organisatie er nog lang niet is. Onze collega’s maken het verschil in de dienstverlening, maar de systemen blijven een aandachtspunt.
AI voegt waarde toe
Een belangrijk speerpunt in de innovatiestrategie is de toepassing van kunstmatige intelligentie. Jalving ziet AI niet als hype, maar als middel om de werkdruk te verlichten en waarde toe te voegen – voor zowel medewerkers als klanten. “We hebben een interne AI-roadmap opgesteld, waarin collega’s aangeven waar technologie het werk kan verbeteren. Zo helpt AI straks onze letselschadebehandelaars om dossiers samen te vatten. Dat scheelt veel tijd en maakt hun werk leuker en efficiënter.”
Maar de echte winst van AI zit volgens Jalving in waardecreatie. “Op het gebied van grote materiële schades zagen wij best wel vaak zwembaden voorkomen. Wij hadden nooit in het systeem neergezet of iemand wel of geen zwembad had, maar het zat wel in de expertiserapporten en klantdossiers. Dan is het heel handig dat je met AI-modellen die ongestructureerde data kunt doorzoeken op de aanwezigheid van een zwembad, zodat je preventieve inspecties kunt doen. Zo voeg je als verzekeraar én adviseur waarde toe, in plaats van alleen kosten te besparen.” Dit was slechts een kleine pilot maar illustreert wel goed de potentie.
Verjonging van de sector
Met zijn 37 jaar behoort Björn Jalving tot de jongere generatie bestuurders in de branche. Hij begon ooit als student bij Turien – via zijn moeder, die destijds bij het bedrijf werkte – en groeide in twintig jaar tijd door naar de directie. “Toen ik begon, waren we echt een volmachtpartij. Met de komst van Ansvar zijn we ook verzekeraar geworden. Dat vraagt om een andere manier van denken: productontwikkeling, duurzaamheid, governance, technologie.”
Hij merkt dat jonge mensen de branche tegenwoordig met andere ogen bekijken. “Vijf jaar geleden was ik daar pessimistischer over. Maar juist dankzij thema’s als AI en duurzaamheid is verzekeren weer interessant geworden voor nieuwe generaties. We hebben hier jonge data scientists en duurzaamheidsadviseurs die écht verschil willen maken.”
Duurzaamheid en innovatie zijn belangrijk, maar hoe bewaak je de balans tussen rendement en maatschappelijke waarde? Voor Jalving is dat geen tegenstelling. “Natuurlijk moet een product rendement opleveren, maar als het te veel oplevert, kijken we hoe we die waarde kunnen teruggeven – bijvoorbeeld door de premie te verlagen, het product te verbeteren of iets te doen voor de samenleving. We sturen niet alleen op cijfers, maar ook op de impact die we maken.”
Korte lijnen belangrijk
Centraal in het beleid staat de samenwerking met het intermediair. De assuradeur wil adviseurs helpen zich te onderscheiden met hoogwaardige producten, persoonlijke ondersteuning en betrokkenheid. “Onze adviseurs waarderen vooral de menselijke interactie. We blijven altijd telefonisch bereikbaar en denken mee in adviestrajecten. We willen geen computer says no-organisatie worden.”
Tegelijkertijd werkt Turien aan verdere digitalisering, zodat adviseurs administratief worden ontzorgd. “We weten dat onze digitale performance beter kan en daar investeren we volop in. Maar de menselijke kant blijft altijd overeind. Dat persoonlijke contact is onze grootste kracht. Van de week kreeg ik van een adviseur terug dat hij merkt dat onze collega’s het naar hun zin hebben en dat hij daardoor prettig met ons werkt, daar doe je het voor.” Volgens Jalving waarderen adviseurs het bovendien dat Turien een onafhankelijke Nederlandse partij is die niet bij de grote drie verzekeraars hoort. “Wij varen een eigen koers en bieden daarmee een goed alternatief, met korte lijnen en aandacht voor maatwerk. Die combinatie maakt ons interessant voor het intermediair.”
Groeien in niches, samen met adviseurs
Voor de komende jaren ziet Jalving vooral kansen in niches waar persoonlijk advies onmisbaar blijft. “Recreatieverzekeringen, zoals caravans, campers en vakantiehuizen, zijn een groeimarkt. Dat zijn belangrijke beslissingen voor gezinnen, waarbij advies echt waarde toevoegt. Daar willen we samen met onze adviseurs in blijven investeren.”
Daarnaast blijft Turien bouwen aan gebruiksvriendelijke portalen en efficiënte processen. “Efficiëntie is een belangrijke enabler om tijd vrij te spelen voor wat echt telt: preventie, goede gesprekken, bewuste keuzes en tevreden klanten. Dáármee onderscheiden we ons – en het intermediair met ons.”
Artikel verschenen in AM magazine november 2025.
Turien & Co. werkt uitsluitend met assurantieadviseurs. Indien u deze nog niet heeft, dan kunt u hieronder een adviseur bij u in de regio zoeken.